Do podzimní celostátní Sbírky potravin se mohou zapojit i obyvatelé Hlučínska. Stačí v době od 8 do 18 hodin navštívit prodejnu Lidl v Hlučíně, nakoupit potraviny nebo drogistické zboží a předat je přímo na místě dobrovolníkům z Rodinného centra Apoštolské církve Hlučín, která se společně s Charitou Hlučín postará o průběh sbírky v Hlučíně. Rodinné centrum zajistí předání potravinové pomoci potřebným na Hlučínsku. Charita Hlučín je odběratelskou organizací Potravinové banky Ostrava a díky tomu může Sbírku potravin ve svém regionu zajistit.
O Sbírce potravin
Sbírka potravin se i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem uskuteční, a to v sobotu 21. listopadu 2020. Lidé budou moci v tento den od 8 do 18 hodin věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží ve stovkách obchodů po celé České republice. Už od 16. listopadu bude možné po dobu 14 dnů darovat potraviny i prostřednictvím on-line nákupu. Sbírka potravin se od loňského roku koná dvakrát ročně, letos však bylo jarní kolo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Je celorepublikově organizována Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru.
„Troufám si tvrdit, že za takto náročných podmínek se potravinová sbírka ještě nekonala. A stejně tak nebylo důležitější, aby se uskutečnila. Jarní kolo muselo být kvůli koronavirové pandemii zrušeno a situace se začala postupně stávat kritickou, neboť rychle rostl počet těch, kteří začali potřebovat pomoc potravinových bank. Chtěl bych proto poděkovat všem obchodním řetězcům za to, jak rychle dokázaly zareagovat a formou dobrovolných darů vyřešit nejhorší období, do kterého se potravinové banky dostaly,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který sbírku spoluorganizuje. „Přípravu podzimní sbírky jsme úzce koordinovali i s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, abychom zajistili plnou bezpečnost sběru potravin. Nikdo se proto nemusí obávat zdravotního rizika a může přijít pomoci lidem v tíživé životní situaci,“ dodal T. Prouza.
Za prvních 10 měsíců letošního roku obchodní řetězce vysbíraly nebo darovaly dohromady už přibližně stejný objem potravin jako za celý rok 2019, a to bezmála 5 000 tun. Následná pomoc se orientuje zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá celé území České republice. Z celkového objemu darů prvních deseti měsíců tohoto roku by bylo možné připravit až 10 milionů porcí jídla.
Podporu potravinovým bankám dlouhodobě poskytuje Ministerstvo zemědělství. „Těší mě, že díky naší podpoře mohou potravinové banky fungovat, zamezovat plýtvání potravinami a pomáhat stále více lidem. Letos Ministerstvo na jejich podporu vyplatilo téměř 75 milionů korun, celkem od roku 2016 přes 209 milionů korun. Dvakrát v tomto roce jsme iniciovali také pomoc v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Potraviny, které nyní školy neodebírají, mohou dodavatelé poskytnout potravinovým bankám. Jen na podzim jsme takto zachránili přes 400 tisíc kusů ovoce a zeleniny a více než 750 tisíc kusů mléčných výrobků,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije zhruba 1,5 milionu občanů na nebo pod hranicí chudoby. Skrytý hlad znamená ohrožení nedostatkem výživově cenných prvků a vitamínů. Je nebezpečný zejména pro ty, kteří nemají dostatek potravin bohatých na zeleninu a maso. Největší riziko představuje pro děti do dvou let.
„Počet lidí v tíživé situaci, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během prvního pololetí šlo meziročně o dvacetiprocentní nárůst, aktuálně na podzim dokonce o čtyřicetiprocentní. Prosíme proto,, aby se lidé do letošní podzimní sbírky potravin zapojili opravdu v co největším počtu,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „V jednotlivých prodejnách mohou odevzdat zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží dobrovolníkům, které snadno poznají podle zelené zástěry s logem sbírky, anebo do sběrných boxů za pokladnami. Každý ze stovek dobrovolníků bude mít samozřejmě roušku a rukavice, aby byly splněny příslušné hygienické normy,“ dodala V. Láchová.
Darované potraviny a drogistické zboží putují z obchodních řetězců Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry, Tesco, dm drogerie markt a Rossmann prostřednictvím regionálních potravinových bank do charitativních organizací.
Do Sbírky potravin se zapojí i on-line obchody Rohlik.cz a Tesco Online nákupy, kde mohou zákazníci nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii v termínu od 16. listopadu (Rohlik.cz), respektive 18. listopadu (Tesco Online nákupy) do 1. prosince. Také ty pak poputují do regionálních potravinových bank. Jedná se především o konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny a základní i dětskou drogerii.